1. Dla kogo przeznaczone są rekolekcje „Miłość i Prawda”?
Dla każdego małżeństwa sakramentalnego! Te rekolekcje stworzone są zarówno dla małżeństw z dłuższym, jak i bardzo krótkim stażem małżeńskim.

Młode małżeństwa dowiadują się o co warto się starać, a czego unikać, by ich małżeństwo było szczęśliwe i trwałe. Małżeństwa ze średnim i długim stażem mają okazję przyjrzeć się swojej wzajemnej relacji i otrzymać pomoc w odkryciu na nowo piękna małżeńskiej miłości i jedności. Rekolekcje MiP adresowane są do małżeństw, które przeżywają różnego rodzaju trudności, jak i do tych, które nie mają większych problemów. Zawsze warto odnowić miłość!

2. Czy „Miłość i Prawda” to rekolekcje dla osób zaangażowanych religijnie?
Na pewno nie tylko. Te rekolekcje są dla wszystkich tych (niezależnie od stopnia „zaangażowania religijnego”), którzy chcą pogłębić swoją jedność i miłość małżeńską, po prostu być bliżej ze swoim współmałżonkiem. Na rekolekcjach mówimy dużo o praktycznych sprawach i codzienności w małżeństwie, opierając się na Piśmie Świętym, ale również, w dużym stopniu, na doświadczeniach życiowych wielu małżeństw.

3. Czy na rekolekcjach trzeba będzie opowiedzieć o swoich problemach?
Absolutnie nie. Na rekolekcjach słuchamy konferencji na różne tematy – małżeństwa, które je prowadzą dzielą się swoim doświadczeniem, wiedzą. Uczestnicy mogą czerpać z tego to,  co uznają za przydatne, pomocne na ich drodze życia małżeńskiego/rodzinnego. Jest możliwość porozmawiania z kapłanem, czy z osobami prowadzącymi, ale tylko jeśli ktoś wyrazi taką chęć.

4. Ile trwają rekolekcje MiP?
Rekolekcje składają się z trzech spotkań stanowiących jedną całość i by dobrze je przeżyć, warto być na nich wszystkich. Godziny rozpoczęcia i zakończenia podajemy indywidualnie, w zależności od poszczególnych rekolekcji.

5. Czy można przyjechać tylko na jedno wybrane spotkanie rekolekcji?
Prosimy, byście zaplanowali sobie wszystkie trzy spotkania. Na pewno są tematy, które będą dla Was bardziej lub mniej interesujące, ale z doświadczenia wiemy, że prawdziwe owoce przynosi dopiero uczestnictwo we wszystkich spotkaniach. Nie tylko tematy poruszane na konferencjach są tu istotne. Bardzo ważne są również inne aktywności, jak wspólne posiłki, wieczory, śpiewy, rozmowy i modlitwy oraz spotkania z innymi małżeństwami.

6. Czy można przyjechać na rekolekcje z dziećmi?
Można. Jednak, jeżeli macie z kim zostawić dzieci w domu, będzie Wam łatwiej przeżywać rekolekcje i pobyć tylko ze sobą. To jest naprawdę ważne, by mieć ten czas dla siebie wzajemnie.

Jeśli jednak nie jest to możliwe i nie ma z kim zostawić dzieci, to oczywiście w czasie, gdy sytuacja będzie wymagała skupienia rodziców, dzieci będą miały zapewnioną opiekę (bezpłatną!). Dzieci powinny mieć ze sobą kapcie i ewentualnie ubranka na zmianę oraz ubranie na spacery odpowiednie do pogody. Maluszki – zapas pieluszek, chusteczek i własną butelkę lub kubeczek w podpisanym worku. Dzieci jedzą posiłki z rodzicami i śpią z nimi w pokoju. (Należy ustalić z organizatorami, czy zamawiacie dla dziecka osobne łóżko i osobną porcję jedzenia. Z tym wiążą się dodatkowe koszty.)

7. Czy trzeba zostawać na nocleg?
Bardzo gorąco zachęcamy do tego. Nasze aktywności wieczorne trwają do późnych godzin, a w niedzielę rano wcześnie zaczynamy. Ważne jest również oderwanie się od domu, codziennych spraw i poświęcenie całej uwagi naszej małżeńskiej relacji.

8. Jaki jest koszt rekolekcji?
Uczestnicy rekolekcji MiP płacą wyłącznie za swoje posiłki i noclegi w domu rekolekcyjnym. Kwota zależy więc tylko od domu rekolekcyjnego, w którym akurat przebywamy. Wspólnota negocjuje z domami najkorzystniejsze możliwe warunki. Zorganizowanie rekolekcji kosztuje więcej (kawiarenka, materiały dla małżeństw i dzieci, logistyka i transport) i w całości finansowane jest przez Wspólnotę Emmanuel z własnych środków. Dla chętnych, jest oczywiście możliwość dodatkowego wsparcia finansowego rekolekcji jako dzieła ewangelizacyjnego, a szczególnie udziału w nim małżeństw, które borykają się z trudnościami finansowymi.

Dzieci do lat trzech, jeśli nie jedzą osobnej porcji i nie potrzebują osobnego łóżka – nie płacą.

9. Chcielibyśmy uczestniczyć w rekolekcjach, ale nie stać nas na opłacenie swoich kosztów. Co robić?
Zadzwonić do przyjmujących zgłoszenia. Na  pewno znajdziemy rozwiązanie. Nie chcemy, aby pieniądze były przeszkodą w uczestniczeniu w MIP-ie.

10. Co zabrać ze sobą?
Zeszyt i długopis do robienia notatek (do czego bardzo zachęcamy – warto do tych treści wracać), Pismo Święte, wygodne obuwie na zmianę do przebywania w domu rekolekcyjnym (szczególnie w okresie zimowym). W wielu domach rekolekcyjnych nie ma ręczników. (W razie potrzeby można zabrać  łóżeczko turystyczne i pościel dla dziecka.)

11. Czy na rekolekcjach obecny jest ksiądz?
Przynajmniej jeden kapłan jest podczas całych rekolekcji do dyspozycji uczestników. Jest możliwość przystąpienia do sakramentu spowiedzi, jak i indywidualnej rozmowy z kapłanem. Istnieje również możliwość indywidualnej rozmowy z poszczególnymi małżeństwami ze Wspólnoty.

12. Kto prowadzi rekolekcje?
Rekolekcje są opracowane i  prowadzone przez małżeństwa ze Wspólnoty Emmanuel we współpracy z kapłanami. Formuła MiP-u powstała 40 lat temu we Wspólnocie Emmanuel we Francji, ale  co roku niektóre elementy ulegają zmianom, by całość odpowiadała na aktualne potrzeby małżeństw. Prowadzone są niezależnie w trzech regionach Polski oraz w wielu krajach świata, gdzie obecna jest Wspólnota Emmanuel.